Novinky

Check out market updates

Realitný Maklér

otaznik

Každý človek musí aspoň raz za život riešiť otázku bývania. No a keď už nastane ten správny čas na kúpu vytúženého domčeka, či bytu, prídete na to, že zrejme nie ste v téme realít zbehlí. Vtedy je dobré  spoľahnúť sa na odborníka. Ale ako si vybrať toho správneho, keď  je to človek, ktorého prakticky  nepoznáte?  Môžete mu zveriť do rúk tak náročnú  úlohu?

Kto je to realitný maklér

Ja si pod týmto pojmom predstavujem človeka s komplexnými vedomosťami z právnej, daňovej a súčasnej legislatívnej oblasti, ktorý si ctí ich písané i nepísané pravidlá a má chuť neustále sa zlepšovať. Každú nehnuteľnosť ktorú ponúka, pozná z osobnej  obhliadky, dokáže ju analyzovať, odhadnúť jej reálnu cenu  a efektívnu formu predaja.  Komunikuje s vlastníkom a aktívne vyhľadáva a páruje ponuku s dopytmi. Hľadá také riešenia, aby skutočne odhadol klientove potreby a priority. Nasleduje nafotenie nehnuteľnosti, ktorú maklér bude ponúkať na realitných portáloch a klientom z internej databázy.

A prečo by ste sa pri predaji nehnuteľnosti mali obrátiť na nejakého cudzieho človeka  a ešte mu aj platiť za jeho služby  províziu? Vedeli by ste predaj, či kúpu zrealizovať aj sami? Väčšina ľudí si myslí, že áno, pretože nevie, čo všetko to v skutočnosti obnáša. Totiž predaj, či kúpa neznamená len povedať sumu, podať si ruku a usmiať sa na seba.

V prvom rade potrebujete nehnuteľnosť reálne ohodnotiť. Ak prejdete touto fázou vedzte, že toto je len začiatok. Pochopiteľne chcete čím skôr nájsť kupca, no ešte nikto netuší, že niečo predávate, čiže ďalšou fázou je inzercia. Teda musíte vytvoriť inzerát, ktorý by mal čo najviac zaujať, samozrejme musí obsahovať kvalitnú a výstižnú fotodokumentáciu. Začnú vám volať záujemcovia, často aj s absurdnými ponukami. Časom sa iste nájde seriózny kupec a tu nastáva fáza riešenia kúpno- predajnej zmluvy, na čo potrebujete odborné znalosti.

V ďalšej fáze na vás čaká kataster, kde budete riešiť záložné zmluvy a iné úkony, ktoré sú časovo veľmi náročné. Práve dobrý realitný maklér vás môže od týchto starosti oslobodiť. Pomôže vám aj pri predaji nehnuteľnosti s komplikáciami /exekúcia, podielové vlastníctvo, či je dom zaťažený hypotékou, …/. A ak bývate časovo zaneprázdnený, určite by ste mali vyhľadať realitnú kanceláriu, ktorá vám ušetrí kopec času a energie.

Ako nájsť dobrého makléra?  

Skúste sa opýtať známych, informujte sa u rodiny.  Ak touto cestou nikoho nenájdete, skúste webové stránky, blogy . Ak vás zaujme konkrétna realitná kancelária, overte si ako dlho pôsobí na trhu a aké má referencie. Ak ste si vybrali, neváhajte ich kontaktovať a požiadajte o osobné stretnutie. Dajte na prvý dojem. Všimnite si ako sa maklér sám odprezentuje , lebo na základe toho môžete zistiť, ako bude prezentovať vašu nehnuteľnosť. Pýtajte sa na to, čo vás v tejto oblasti zaujíma a vedzte, že dobrý maklér vám jasne odpovie na všetko, čo potrebujete vedieť.  Ponúkne vám také rady a odporúčania, ktoré sú nad rámec vašich znalostí. Nebude sa báť s vami nesúhlasiť, ak sa mu bude zdať, že robíte niečo nesprávne. Často sa to stáva hlavne pri nastavení kúpnej ceny, o ktorej majú klienti veľmi hmlistú predstavu a to hlavne vďaka citovému vzťahu k nehnuteľnosti.

Na záver by som rád podotkol, že dobrému maklérovi by malo ísť predovšetkým o dobro klienta, nie  len o svoj osobný prospech. Čiže vás nebude zavádzať a zatajovať vám prípadné nedostatky danej nehnuteľnosti, len aby uskutočnil predaj.